Melk is goed voor elk, of toch niet? Dit is wat de wetenschap nu echt zegt

Jarenlang werd ons verteld dat we liters melk moesten drinken voor sterke botten. Tegenwoordig hoor je steeds vaker dat het juist een ziekmaker is. Hoe zit het nu echt?

Melk is goed voor elk, of toch niet? Dit is wat de wetenschap nu echt zegt

Van wondermiddel naar verdachte

Vroeger stond de schoolmelkbrigade klaar om elk kind vol te gieten met zuivel. Melk was de motor, de witte sloopkogel tegen botontkalking. Maar de laatste jaren is het imago van het witte vloeibare goud flink afgebrokkeld. De verkoop daalt al sinds de jaren 90 en de schappen met haver-, soja- en amandelmelk exploderen.

Steeds vaker duiken er berichten op dat melk het risico op kanker zou verhogen. Dat klinkt doodeng. Wetenschappers zijn er diep ingedoken en het antwoord is typisch wetenschappelijk: het is ingewikkeld. Het blijkt namelijk dat melk voor het ene lichaamsdeel een zegen is, maar voor het andere een potentieel risico.

Het mannen-probleem

Laten we beginnen met het slechte nieuws. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dat er inderdaad een verband is tussen veel melk drinken en prostaatkanker. Mannen die dagelijks flinke hoeveelheden zuivel wegklokken (meer dan twee grote glazen), lopen een hoger risico.

De boosdoener lijkt calcium te zijn, maar gek genoeg alleen de calcium die uit zuivel komt. Als je dezelfde stoffen uit planten haalt, zien onderzoekers dat risico niet. Ook bevat melk groeihormonen (IGF-1) die celgroei stimuleren. Dat is handig als je een kalfje of een kind bent dat moet groeien, maar als volwassene wil je niet dat foute cellen ook een groeispurt krijgen.

De beschermende factor

Moeten we het pak melk dan maar direct door de gootsteen spoelen? Nee, want er is ook een heel sterke positieve kant. Voor je darmen is melk namelijk een soort superheld.

Uit grootschalig Brits onderzoek blijkt dat mensen die elke dag een glas melk drinken, juist een aanzienlijk lager risico hebben op darmkanker. Het calcium bindt zich in je darmen aan schadelijke stoffen en voert die netjes af voordat ze schade kunnen aanrichten. Met één glas per dag doe je je buik dus een groot plezier.

Alles met mate (echt waar)

De conclusie van de wetenschap is eigenlijk heel saai maar wel duidelijk: overdrijf niet. Je hoeft melk niet te demoniseren, want het bevat waardevolle stoffen en beschermt je darmen. Maar liters per dag drinken zoals Joris Driepinter is ook geen goed idee, zeker niet voor mannen.

Geniet dus gerust van je cappuccino of je schaaltje yoghurt, maar wissel het af. Je lichaam is een complexe machine en vaart het welst bij variatie. Eén glas per dag lijkt de ideale middenweg waarbij je wel de lusten, maar niet de lasten hebt.

De Leven
  • Adobe Stock